نشان خاندان

مقر قدرت: سان اسپیر

معرفی

خاندان نایمروس مارتل از سان اسپیر (House Nymeros Martell of Sunspear) یکی از خاندان های بزرگ هفت پادشاهی (Seven Kingdoms) و خاندان اصلی دورن (Dorne) می باشد. «نایمروس» (Nymeros) نشان دهنده خط خونی نشات گرفته از «نایمریا» (Nymeria) می باشد، اما به طور کلی آنان را خاندان مارتل (House Martell) می نامند. مارتل های کهن از نشان نیزه، و نایمریا و روینار ها (Rhoynar) از نشان خورشید استفاده می کردند. هنگامی که نایمریا با پادشاه مورس مارتل (Mors Martell) ازدواج کرد نشان آن دو با هم ترکیب و تبدیل شد به یک نیزه ی طلایی فرو رفته در یک خورشید قرمز در زمینه نارنجی. شعار این خاندان «سرکوب نشده، سر خم نکرده، شکسته نشده» (Unbowed, Unbent, Unbroken) است. ظاهر آنان بیشتر متمایل به دورنیش های نمکی می باشد به همراه چشمانی تیره، موهای مجعد و تیره، آنان همچنین پوستی زیتونی دارند.

زندگی خاندان مارتل در کتاب های نغمه یخ و آتش

نزاع شاهان

در ابتدای شروع جنگ پنج پادشاه (War of the Five Kings)، خاندان مارتل در مناقشات بی طرف ماند، اگرچه که به طور غیر رسمی احتمالاً از ادعای رنلی براتیون (Renly Baratheon) حمایت می کردند. زمانی که تیریون لنیستر (Tyrion Lannister) به جای پدرش به عنوان دست پادشاه (Hand of the King) عمل می کرد با دادن وعده های نظیر نامزدی شاهزاده تریستان مارتل (Trystane Martell) با شاهزاده میرسلا (Myrcella Baratheon)، جایگاهی در شورای کوچک، چند قلعه در سرحدهای دورن (Dornish Marches) و سَرِ گرگور کلگان (Gregor Clegane)، کسی که به خواهر شاهزاده دوران، شاهزاده الیا مارتل (Elia Martell) تجاوز کرده بود و سپس او را کشته بود، نظر آنان را جلب کرد و خاندان مارتل با اکراه حاضر به اتحاد با لنیستر ها شدند.

یورش شمشیرها

هنگامی که شاهزاده ابراین (Oberyn Martell) به بارانداز پادشاه (King’s Landing) می آید، مدعی جایگاه شاهزاده دوران در شورای کوچک و همچنین خواهان سَرِ گرگور کلگان می شود. اما به زودی مشخص می شود که لرد تایوین (Tywin)، در جایگاهش به عنوان دست پادشاه، قصد ندارد به وعده های تیریون عمل کند. هنگامی که ملکه سرسی لنیستر (Cersei Lannister)، تیریون را به جرم مسموم کردن جافری براتیون (Joffrey Baratheon) متهم می کند، ابراین شانس گرفتن انتقام را پیدا می کند و با حمایت از تیریون به عنوان مبارز او در محاکمه در برابر مبارز سرسی، گرگور کلگان (Gregor Clegane) شرکت می کند. در محاکمه از طریق مبارزه، ابراین با بردن نام اعضای خانواده اش که به دست کلگان کشته شده بودن مکرراً به او طعنه میزند. او در طول مبارزه با نیزه سمی اش زخم هایی به کلگان وارد می کند، اما سر انجام مغلوب شده و کشته می شود.

ضیافتی برای کلاغ ها

پرنسس آریانه مارتل (Arianne Martell)، متقاعد می شود که پدرش دوران، فردی بی کفایت است و آرزو دارد تا برادر جوانتر او کوئنتین مارتل (Quentyn Martell) حاکم دورن (Dorne) بشود. او با طرح ریزی یک توطئه مدعی تاج و تخت برای پرنسس میرسلا براتیون به عنوان ملکه ی وستروس می شود. توطئه ی او به خاطر حضور یک خیانتکار با شکست رو برو می شود و در طول ماجرا میرسلا توسط ستاره ی سیاه (Darkstar)، سر جرالد داین (Gerold Dayne)، دچار آسیب دیدگی شدیدی می شود. در حالی که آریانه زندانی است، دوران به او اعتماد می کند و به او می گوید که امیدوار بود تا کوئنتین حاکم دورن بشود در حالی که قرار بود وی به ملکه ی وستروس تبدیل بشود، چرا که در تلاشی مخفیانه علیه قاتلین الیا قول او به شاهزاده ویسریس تارگرین (Viserys Targaryen) داده شده بود. حال با مرگ ویسریس او نقشه ی جدیدی در سر دارد بدین شکل که کوئنتین با سفر از طریق دریای باریک به ملاقات خواهر ویسریس، دنریس تارگرین (Daenerys Targaryen) برود و در عوض برنامه ی پیشین آن دو با هم ازدواج کنند.

رقصی با اژدهایان

دوران، آریانه و دختران نامشروع اوبراین، مارهای شنزار (Sand Snakes)، را متقاعد می کند تا با او همکاری کنند. ابارا سند (Obara Sand) سر بیلون سوان (Balon Swann) از گارد پادشاهی (Kingsguard) را در شکار، ستاره ی سیاه، راهنمایی می کند. دوران آشکار می سازد که سرسی به همراه بیلون توطئه ای را طرح ریزی کرده است تا شاهزاده تریستان را در هنگام سفر به بارانداز پادشاه (King’s Landing) به قتل برساند و آن را به گردن تیریون لنیستر باندازد.
نایمریا سند (Nymeria Sand) فرستاده می شود تا جایگاه دورن را در شورای کوچک (Small Council) به دست بگیرد، در همین حین تاینه سند (Tyene Sand) نیز در لباس یک سپتا همراه او به بارانداز پادشاه می آید به این امید که بتواند دوستی میان خود و سپتون اعظم (High Septon) جدید ایجاد کند. همچنین به نظر می رسد که سارلا سند (Sarella Sand) نیز در اولد تاون (Oldtown) می باشد، و با ظاهری پسرانه آموزش می بیند تا تبدیل به یکی از اساتید سیتادل شود.