William Shakespeare

ویلیام شکسپیر

ویلیام شکسپیر، نمایشنامه‌نویس، شاعر و غزل‌سرای انگلیسی است. او در 26 آوریل سال 1564 در شهر ایوان انگلستان به دنیا آمد. ویلیام شکسپیر بزرگترین نمایشنامه‌نویس تاریخ ادبیات انگلستان است و به اعتقاد بسیاری از منتقدین بهتر از شکسپیر وجود ندارد و نخواهد داشت. شکسپیر در زمان حیاتش توانست معتبر ترین نشان ملی انگلستان را دریافت کند؛ او را «سخن سرای آون» می‌نامیدند. از ویلیام شکسپیر 39 نمایشنامه، 145 غزلواره و دو قصیده (شعر بلند) به جای مانده است. این آمار او را تبدیل به پرکارترین نویسنده‌ی قرن شانزدهم می‌کند.

ویلیام شکسپیر (William Shakespeare) در بیست ششمین روز از مان آورین سال 1564 در شهر استراتفورد غسل تعمید داده شد. او در خانواده‌ی نسبتا ثروتمندی به دنیا آمد و تا اواخر زندگی‌اش از لحاظ مالی شرایط سختی را تجربه نکرد به همین دلیل شایعه‌ای درباره‌ی خریدن آثار از نویسندگان جوان وجود دارد. عده‌ای معتقدند او نوشته‌‌های نویسندگان جوان را می‌خریده و با نام خودش آن‌ها را منتشر می‌کرده است که البته این ادعا رد شده است و شکسپیرشناسان دلیل ابطال این نظریه را یکپارچگی و هماهنگی نوشته‌های او در طول زمان می‌مانند.

شکسپیر در هجده سالگی با دختری به نام آن هثوی (Anne Hathaway) ازدواج می‌کند و حاصل این ازدواج دو دختر و یک پسر هستند. شکسپیر بعد از ازدواجش به لندن رفت و مدتی در تماشاخانه مشغول به کار شد، در زمان شکسپیر اجرا نمایش‌ها به گونه‌ای بود که اولا نمایشنامه نویس در نقش کارگردان اثر هم بود و بعد اینکه گروهی کر در ابتدا و انتهای پرده‌های نمایش ظاهر می‌شدند و وقایع داستان را بازگو می‌کردند.

ویلیام شکسپیر در روز بیست و سوم ماه آوریل سال 1616 در پنجاه و دو سالگی درگذشت. در زمان مرگ شکسپیر، هیچ نسخه‌ی جمع‌آوری شده‌ای از آثار این نویسنده وجود نداشت و به همین دلیل بود که بعد از مرگش هیئتی با هدف جمع‌آوری سخن سرای ایوان تشکیل شد.

شکسپیر 39 نمایشنامه، 154 غزلواره و دو قصیده (شعر) بلند در کارنامه‌ی ادبیش دارد و این آمار او را به پرکارترین نویسندهی قرن تبدیل می‌کند. اگرچه آثاری که امروزه حکم مشهورترین آثار شکسپیر را دارند، در زمان حیاتش آن‌قدر مشهور نبودند. شواهدی وجود دارد که ثابت می‌کند رابطه‌ای معکوس بین بقایای تاریخی متن‌ها و محبوبیت معاصر آن‌ها وجود دارد. برای مثال تنها دو نسخه از اولین ویراست هملت در سال 1603 وجود دارد که هیچ‌کدام از آن‌ها کامل نیستند و تنها یک نسخه از اولین ویراست شعر ونوس و آدونیس (1593) وجود دارد، کتابی که شکسپیر با آن وارد دنیای چاپ شد.

ویلیام شکسپیر: زندگی و آثار او

دانلود آثار ویلیام شکسپیر به زبان فارسی و انگلیسی

Measure for Measure

Title: Measure for Measure نویسنده: ویلیام شکسپیر ژانر: نمایش نامه, کمدی, تراژدی, دراما دانلود کتاب به زبان انگلیسی Post Views: 311

Pericles, Prince of Tyre

Title: Pericles, Prince of Tyre نویسنده: ویلیام شکسپیر ژانر: نمایش نامه, کمدی, تراژدی, دراما دانلود کتاب به زبان انگلیسی Post Views: 222

The Merry Wives of Windsor

Title: The Merry Wives of Windsor نویسنده: ویلیام شکسپیر ژانر: نمایش نامه, کمدی, تراژدی, دراما دانلود کتاب به زبان انگلیسی Post Views: 322