عنوان کتاب: دامبی و پسر

Title: Dombey and Son

Genres: Novel, Fiction

سال انتشار: ۱۸۴۸

امتیاز از گودریدز: ۳.۹/۵

کتاب Dombey and Son درباره زندگی  شخصی به نام دامبی، صاحب ثروتمند یک شرکت کشتیرانی است. تمام آرزوی دامبی داشتن یک پسر است. پسری که می­‌توانست کارهای مربوط به کسب و کارش را ادامه دهد. داستان کتاب با تولد پسر دامبی آغاز می‌شود اما همسر او اندکی پس از زایمان می­‌میرد. دامبی به پیشنهاد خواهرش برای نگهداری از پسر کوچکش، یک پرستار استخدام می‌­کند اما اتفاقات عجیبی در این میان رخ می­‌دهد که این پرستار در انجام وظایفش کوتاهی می­‌کند. فرزند دامبی، کودکی مریض و ضعیف است و نمی‌­تواند به راحتی با دیگران ارتباط برقرار کند. او بر­خلاف پدرش، عاشق خواهرش فلورانس است. دامبی هیچ‌­گاه به دخترش توجهی نشان نمی‌داد و مدام او را تحقیر می‌­کرد و همیشه می­‌گفت: «دختران نمی­‌توانند هیچ ارتباطی با دامبی و پسرش داشته باشند.» اما بعد از سال­‌ها بی‌­مهری به تنها دخترش، می­‌فهمد فقط او بوده که عاشقانه دوستش داشته و همیشه مراقبش بوده‌است. حتی با وجود این‌که هیچ‌­چیز ارزشمندی برای دخترش باقی نگذاشته بود. دخترش در تمام مدت زندگی خود مورد سوء­استفاده عاطفی پدرش بوده و هیچ محبتی از او ندیده بود.

دامبی برای سلامتی پسرش هرکاری انجام می­‌دهد و او را برای معالجه به جاهای مختلفی می­‌فرستد. اما دست روزگار سرانجام تلخی را برای این کودک رقم می‌­زند. یکی از مهم­‌ترین نقاط قوت کتاب، شخصیت­‌پردازی­‌های بی­‌نظیر آن است. دیکنز به­ راحتی می‌­تواند اسطوره­‌هایی را در داستان­‌هایش خلق کند که برای همیشه در ذهن خوانندگان کتاب باقی بمانند.

شخصیت‌­پردازی آقای دامبی با ویژگی­‌های منحصر­به‌­فردش، نشان‌دهنده مهارت نویسنده در این مسئله است. او در هنگام آغاز روایت داستان، حدوداً ۴۸ سال دارد و در طول زندگی خود نتوانسته با کسی دوست شود. دامبی تنها پسرش را شایسته محبت کردن می­‌داند و به دلیل رفتارهای نابخردانه خود، تمام ثروتش را از دست می­دهد