عنوان کتاب: جنگ و صلح

Title: War and Peace

ژانر: فیکشن

سال انتشار: ۱۸۶۹

امتیاز از گودریدز: ۴.۱/۵

سؤالی که احتمالاً برای شما نیز، همانند بسیاری دیگر از خوانندگان دنیا پیش‌آمده است. کتاب جنگ و صلح حکایت از روزهای جنگ فرانسه و روسیه دارد، دورانی که مردم این دو کشور درگیر جنگ و کشورگشایی بوده و از روزهای تلخ و تاریک تاریخ دنیاست. جنگ و صلح برای اولین بار دریکی از روزنامه‌های روسیه، به نام پیام‌آور و در سال‌های 1865 تا 1867 به چاپ می‌رسید. با توجه به علاقه‌مندی مردم به مطالعه این رمان جذاب و البته ارزشمندی محتوا و قلم شیوای نویسنده کتاب، لئو تولستوی، بلالخره در سال 1869 داستانهای جنگ و صلح به‌صورت یک کتاب به چاپ رسید.

شهرت داستان جنگ و صلح و محبوبت آن در بین ادیبان تمام دنیا اصلاً بی‌دلیل نیست. چراکه در این کتاب فاخر شاهد روایت داستانی از پنج خانواده روسی هستیم که در دوران جنگ خونین فرانسه و روسیه روزگار می‌گذرانند. رمانی به معنای واقعی شاهکار که تا پایان داستان شاهد حضور و معرفی 580 شخصیت مختلف در آن هستیم. جالب‌تر اینکه در تمام سیر محتوا و وسعت چنین کار ارزشمندی، پیوستگی و ارتباط موضوعی از ابتدا تا انتها متن قابل‌مشاهده بوده و یکپارچگی اثر حفظ‌ شده است.

بیان لئو تولستوی در کتاب جنگ و صلح و مجموع داستان‌هایی که در این رمان ارزشمند آورده شده است به‌قدری شیواست که نه‌تنها هیچ‌یک از شخصیت‌ها دارای تکرار و تشابه باهم نیستند و هریک شخصیت متفاوت‌اند، در سراسر کتاب هم معرفی بسیار زیبا و مناسبی از هر شخصیت به‌عمل‌آمده است. پس شاهکار بودن رمان لئو تولستوی واژه‌ای بسیار برازنده و مناسب برای این کتاب است. خلق، توصیف و نقش دادن به 580 شخصیت متفاوت در یک رمان را بیشتر باید به یک معجزه تشبیه کرد، کاری که در توانایی کمتر کسی در دنیا وجود دارد.

انیمیشین جنگ و صلح