عنوان کتاب: داشتن و نداشتن

Title: To Have and Have Not

Genres: Novel, Allegory, Nautical fiction

سال انتشار: ۱۹۳۷

امتیاز از گودریدز: ۳.۸/۵

کتاب داشتن و نداشتن یکی از متفاوت‌ترین آثار ارنست همینگوی است. این رمان معروف، داستانی هیجان‌انگیز در رابطه با ناخدایی به نام هری مورگان دارد که برای امرار معاش به قاچاق کالا و انسان می‌پردازد.

رمان داشتن و نداشتن (To Have and Have Not) سه بخش متفاوت دارد و داستان خود را با روایت‌های مختلف به تصویر می‌کشاند؛ تفاوت این سه بخش به حدی است که شما احساس می‌کنید همینگوی هر کدام را در زمانی متفاوت نوشته است.

خلاصه‌ی داستان کتاب داشتن و نداشتن:

این کتاب در سه بخش با عنوان بهار، پاییز و زمستان نوشته شده است. هری مورگان شخصیت اصلی داستان است که با اجاره دادن قایق خود به توریست‌ها زندگی خود را می‌گذراند. یکی از توریست‌ها به قایق هری صدمه وارد می‌کند و هزینه‌‌ی آن را نمی‌پردازد و این مشکل هری را دچار بحران مالی بسیار سختی می‌کند چرا که تا پیش از این حادثه هم به سختی مخارج همسر و دو دخترش را تأمین می‌کرد.

فشار مالی و تنگدستی به هری فشار می‌آورد و مجبور می‌شود به قوانین خود پشت پا بزند و به قاچاق انسان و مشروبات الکلی روی بیاورد. هری شروع به جابه‌جایی افرادی می‌کند که از نظر سیاسی دچار مشکل هستند.

در ادامه‌ی کتاب، ارنست همینگوی (Ernest Hemingway) زندگی پر فراز و نشیب هری را روایت می‌کند و ماجراجویی‌های او و سایر افراد را شرح می‌دهد.