Agatha Christie

آگاتا کریستی

آگاتا مری کلاریسا میلر با نام هنری آگاتا کریستی Agatha Christie در دون شایر انگلستان متولد شد. او فرزند پدری آمریکایی و مادری انگلیسی و اشرافی بود. آگاتا کریستی در زمان جنگ جهانی اول در بیمارستان‌های جنگی و سپس در داروخانه‌ها کار می‌کرد و به همین علت دانش بالایی در علم دارو و سم‌شناسی داشت. او از همین علم در نوشتن کتاب‌هایش استفاده می‌کرد و به همین علت است که بیشتر قربانیان داستان‌های کریستی بر اثر سم می‌میرند.
آگاتا کریستی در هشتم دسامبر سال 1926 برای مدت ده روز ناپدید شد. بعد از پیگیری مطبوعات و روزنامه‌ها درباره‌ی این موضوع اتومبیل او در یک گودال پیدا شد و خود او نیز در هتلی پیدا شد. خود کریستی درباره‌ی این اتفاق می‌گوید برای مدتی و تحت فشارهای روحی ناشی از مرگ مادرش و خیانت شوهرش حافظه‌اش را از دست داده بود. جزئیات و اطلاعات دقیق از این ماجرا همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. این اتفاق بعدها تبدیل به فیلمی به نام آگاتا شد.
آگاتا کریستی در سال 1930، زمانی که چهل سال داشت با مردی به نام مکس مالووان که از او چهارده سال جوان‌تر بود ازدواج کرد. آگاتا و مکس بعد از ازدواجشان به شهر‌ها و کشورهای مختلفی سفر کردند که رد پای این سفر‌ها در آثار کریستی قابل مشاهده است. البته آگاتا گریستی قبل از ازدواج با مکس مالووان، در سال 1914 با یک سرهنگ نیروی هوایی به نام آرچیبالد کریستی ازدواج کرد که ازدواجی ناموفق بود و بعد از یازده سال خاتمه یافت. حاصل این ازدواج یک دختر به نام روزالیند بود که او هم در سال 2004 مرد. اکنون تمام حقوق مربوط به نشر و فروش کتاب‌های آگاتا کریستی در انحصار و اختیار نوه‌ی او ماتیو پریچار است.
آگاتا کریستی 12 ژانویه‌ی سال 1976 در خانه‌ی خود در استان آکسفوردشایر انگلستان بر اثر مرگ طبیعی جان خود را از دست داد.

آگاتا کریستی: زندگی و آثار او

دانلود آثار آگاتا کریستی به زبان فارسی و انگلیسی