نشان: ماهی قزل آلای سفید بر روی پنج خط موج دار لاجوردی و سرخ

مقر قدرت: ریورران

معرفی

خاندان تالی از ریورران یکی از خاندان های بزرگ در هفت پادشاهی (Seven Kingdoms) است. تالی ها از جایگاهشان در ریورران (Riverrun) بر تمامی سرزمین های رودخانه (Riverlands) حکم می رانند. رئیس فعلی آن ها لرد ادمور تالی (Edmure Tully) است. نشان آن ها ماهی قزل آلای سفید بر روی پنج خط موج دار لاجوردی و سرخ و شعار آن ها خانواده، وظیفه، شرافت است. اعضای شناخته شده ی خاندان تالی دارای مو های قرمز-طلایی، گونه های برجسته و چشم های آبی روشن هستند.

خاندان تالی به زبان بلک فیش

زندگی خاندان تالی در کتاب های نغمه یخ و آتش

بازی تاج و تخت

لرد هاستر تالی مردی پیر است و مبتلا به بیماری ای است که او را ناتوان کرده و موجب شده است که نتواند از بسترش بیرون بیاید. مسئولیت های او اکنون بر عهده پسر و وارثش سر ادمور تالی است. پس از مرگ شوهر لایسا، او به خواهرش کتلین نامه ای رمزدار داد و به او درباره ی لنیستر ها هشدار داد. هنگامی که کتلین به بارانداز پادشاه رفت تا به شوهرش ادارد درباره حمله به پسرشان برن بگوید، پتایر را دید و او به کتلین گفت که خنجری که از آن برای کشتن برن استفاده شده است متعلق به تیریون لنیستر است. در طی باز گشت به وینترفل، کتلین تیریون لنیستر را دستگیر و برای محاکمه به پیش خواهرش لایسا در ایری برد. در مقابل، تایوین لنیستر سوارانی را به ریورلندز فرستاد و پرچمدارانش را در لنیسپورت فرا خواند. تالی ها بازماندگان حملات را به همراه جند تن از اشراف زادگان برای درخواست عدالت به پایتخت فرستادند. ادمور نیرو های دفاعی را به مرز های غربی فرستاد اما آن ها توسط سر جیمی لنیستر در گولدن توث شکست خوردند و ادمور اسیر شد. نیرو های دفاعی ادمور پراکنده شدند و ریورران، جایگاه تالی ها محاصره شد. در همین زمان مبارزه لایسا در مبارزه برای عدالت شکست خورد و تیریون لنیستر آزاد شد. لایسا از اعزام نیروهای ویل در جنگ بر علیه لنیستر ها امتناع کرد. سر بریندن از تصمیم لایسا منزجر شد و به همراه کتلین به نیرو های پسر او راب استارک (Robb Stark) برای دفاع از ریورران ملحق شد. راب با تهاجمی غافلگیرانه که توسط سر بریندن رهبری می شد، محاصره را شکست و جیمی لنیستر را دستگیر کرد. لرد تایتوس بلکوود فرمانده پادگان ریورران، به نیرو های در حال عقب نشینی لنیستر ها حمله و ادمور را آزاد کرد. پس از نبرد، در سرسرای بزرگ ریورران، لرد های رودخانه و شمالی ها راب استارک را پادشاه شمال اعلام کردند.

نزاع شاهان

سر بریندن قبل از این که با پادشاه راب به سرزمین های غربی برود با برادر در حال مرگش آشتی کرد. او فرمانده سواران آزاد بود و رهبری پیشرو ها را در سومین شکست سپاه لنیستر ها برعهده داشت. کتلین به سمت جنوب رفت تا با رنلی براتیون (Renly Baratheon) مذاکره کند، اما رنلی قبل از محکم کردن اتحادشان کشته شد. ادمور مردمان عامی در نزدیکی ریورران را به داخل قلعه آورد تا از آنان در مقابل نگهبانان لنیستر محافظت کند. این کار او باعث شد تا ذخیره قابل ملاحظه ای از انبار ریورران کم شود. ادمور ناخواسته با حمله به نیروهای در حال گذر از تریدنت تایوین لنیستر، نقشه راب را خنثی کرد. پس از این که کتلین خبر کشته شدن دوتا از پسرهایش را شنید، جیمی لنیستر را آزاد کرد تا با این کار دخترانش به او برگردانده شوند.

یورش شمشیرها

لرد هاستر تالی در آخرین هفته زندگی اش مدام هذیان میگفت و در هذیان هایش به لایسا دستور می داد که جنینی که از پتایر بیلیش دارد را سقط کند. ادمور و کتلین (اکنون در بازداشت خانگی) در آخرین روز های زندگی پدرشان در کنارش بودند، اما دعوت آن ها از لایسا برای آمدن به ریورران بی پاسخ مانده بود. لایسا در ویل ماند و در آن جا با پتایر بیلیش ازدواج کرد. پس از مرگ لرد هاستر، ادمور لرد ریورران شد. طبق رسم تالی ها، بدن هاستر بر روی یک قایق به پایین رودخانه فرستاده شد و قایق باید توسط تیری شعله ور که توسط وارثش به سمت قایق فرستاده می شود، آتش بگیرد، اگرچه بریندن اینکار را به جای ادمور انجام داد. راب درحالی که با جین وسترلینگ (Jeyne Westerling)، یکی از پرچمداران پایین منسب لنیستر ها، ازدواج کرده بود از غرب بازگشت و در نتیجه پیمان ازدواجش با خاندان فری شکسته شد. برای از دست نرفتن نقشه راب، ادمور قبول کرد که به جای او با یکی از دختران فری ازدواج کند. بریندن فرمانده پیشرو های جنوبی شد و تا زمان برگشتن بقیه افراد از عروسی در ریورران باقی ماند. در دوقلو ها، ادمور با رزلین فری (Roslin Frey) ازدواج کرد، پس از آن به استارک ها و تالی ها خیانت شد. کتلین، راب و بسیاری دیگر از مهمانان کشته شدند. در طعنه ای به رسومات تالی ها، جسد کتلین را از بالای دیوار های قلعه به درون رودخانه پرتاب کردند. لرد ادمور اسیر شد و تمامی سرزمین ها، عنوان ها و رعایای خاندان تالی، از آن ها سلب شد. سرزمین ها و رعایای خاندان تالی، به خاندان تازه تاسیس فری از ریورران داده شد و مقام و عنوان این خاندان، به پتایر بیلیش، لرد هارن هال، رسید. سر بریندن ، یکی از آخرین مخالفان سرسخت لنیستر ها در جنوب، توسط فری ها در ریورران محاصره شد. در این زمان، لایسا توسط همسر جدیدش پتایر، کشته شد. جسد کتلین توسط لرد تبعیدی بریک دنداریون پیدا شد و او زندگی خودش را در عوض زندگی کتلین داد. کتلین جدید که او را با نام بانوی سنگدل نیز می شناسند، رهبری انجمن برادری بدون پرچم را برعهده گرفت و بدنبال انتقام گرفتن از تمام کسانی که او تشخیص می داد با عروسی خونین مرتبط هستند گشت.

ضیافتی برای کلاغ ها

در ریورران، بریندن با وجود تهدید به اعدام ادمور به مقاومتش ادامه می داد تا این که سرانجام جیمی لنیستر رسید و به محاصره پایان داد اما کمی قبل از تسلیم ریورران، سر بریندن به جایی ناشناخته فرار کرد. ادمور به کسترلی راک فرستاده شد و همسرش رزلین پس از بدنیا آوردن فرزندشان به او ملحق می شود.