معرفی

خاندان براتیون (House Baratheon) از استورمز اند (Storm’s End) بزرگترین خاندان های وستروس (Westeros) بوده و خاندان اصلی سرزمین های طوفان (Stormlands) به شمار می رود. قلعه ی آن ها، استورمز اند دژی باستانی است که به دست شاهان طوفان (Storm Kings) بنا شده است. نشان خاندان گوزن تاجداری سیاه در زمینه ی طلایی است. اعضای خاندان بلند و قوی هیکلند، با موهایی سیاه و چشمانی آبی و آرواره هایی قدرتمند و مربعی. براتیون ها به داشتن خلق و خویی تند شهره اند. شعار خاندان “خشم از آن ماست” (Ours is the Fury) است.

تاریخچه

براتیون ها جوان ترین خاندان در میان خاندان های بزرگ و ریشه شان به اوریس براتیون (Orys Baratheon)، یکی از قدرتمند ترین ژنرال های اگان اول(Aegon I) می رسد که طبق شایعات برادر ناتنی اگان بوده است. از طریق رشته ی زنانه نسل براتیون ها به شاهان طوفان (Storm kings) می رسد، چرا که اوریس آرگیلاک متکبر (Argilac the Arrogant)، آخرین شاه طوفان را کشت و با دخترش آرگلا دارندون (Argella Durrendon) ازدواج کرد. اوریس نشان و شعار باستانی خاندان همسرش را برگزید. ریشه ی شاهان طوفان به دوره ی عصر قهرمانان برمی گردد، جایی که دارن (Durren) “غصه ی خدایان” (Godsgrief)، یک قهرمان اساطیری سلسله را تاسیس کرد.
در طی قیام بلک فایر (Blackfyre Rebellion) براتیون ها به سلسله ی تارگرین (Targaryen Dynasty) وفادار ماندند و اکثر قوای بیلور بریک اسپیر (Baelor Breakspear) را در نبرد چمنزار خونین (Battle of Redgrass Field) فراهم آوردند. پرنسس ریلا تارگرین (Rheala Targaryen) ایگان پنجم (Aegon V) با لرد این خاندان وصلت کرد و استفن تارگرین (Steffen Targaryen) را به دنیا آورد که موجب افزایش استحکام پیوند اژدها و گوزن شد. اما قیامی که تارگرین ها را از قدرت پایین کشید نیز از جانب پسر استفن براتیون، لرد رابرت براتیون (Robert Baratheon) و دوست صمیمی اش ادارد استارک (Eddard Stark) شکل گرفت. براتیون ها و پرچمدارانشان به همراه ارن ها (Arryn)، استارک ها (Stark)، تالی ها (Tully) و در نهایت لنیستر ها (Lannister) وارد عرصه ی مبارزه رد با تارگرین ها شدند. نبرد سامرهال (Battle of Summerhall) و محاصره ی استورمز اند (Siege if Storm’s End) از جمله نبرد هایی بود که در سرزمین های طوفان روی داد. بعد از پایان نبرد خاندان صاحب دو شاخه ی فرعی شد. یکی بر سریر سلطنتی به سرکردگی شاه رابرت و بر جزیره ی دراگون استون (Dragon Stone) به فرماندهی لرد استنیس (Stannis). در طی قیام گریجوی (Greyjoy Rebellion) علیه حکومت رابرت، ناوگان متحد براتیون ها به فرماندهی ارباب کشتی ها (Master of Ships)، استنیس ناوگان آهن (Iron Fleet) را در نبرد جزیره ی زیبا (Battle of Fair Isle) در هم شکست. کمی بعد استنیس گریت ویک (Great Wyk) را تحت نام برادرش رابرت تصرف کرد.

خاندان براتیون به زبان شاه رابرت براتیون

زندگی خاندان براتیون در کتاب های نغمه یخ و آتش

در حالی که رابرت و استنیس به ترتیب شاه وستروس و لرد دراگون استون بودند رنلی براتیون (Renly Baratheon) جوان به عنوان لرد استورمز اند منصوب شد. کمی بعد او به عنوان ارباب قانون (Master of Law) به شورای کوچک (Small Counsil) رابرت راه یافت. در زمانی که رابرت بر اثر زخمی که از گراز برداشته بود در حال مرگ بود، او از ادارد استارک، دست پادشاه (Hand of The King) خواست که برای رسیدن به تخت از او حمایت کنند. ادارد استارک مخالفت کرد و گفت اگر فرزندان سرسی (Cersei) به تخت ننشینند هم تخت به استنیس می رسد. از این رو رنلی از بارانداز پادشاه خارج شد. با وجود ادعای بهتری که استنیس داشت، رنلی توانست لرد های طوفان و خاندان تایرل]] (House Tyrell) را به جانب خود بکشد. زمانی که شاه رنلی در زیر دیوار های استورمز اند کشته شد، وارثی بر جا نگذاشت، و بیوه اش مارجری تایرل (Margaery Tyrell) بعد از مرگ او با خواهر زاده اش جافری اول (Joffrey I) ازدواج کرد. بیشتر پرچمداران استورمز اند ابتدا تحت فرمان استنیس و بعد از نبرد بلک واتر به زیر فرمان جافری در آمدند. با مرگ جافری رئیس فعلی خاندان شاه تامن اول (Tommen I) است – عنوانی که مورد مناقشه با استنیس است. پادگان فعلی استورمز اند آخرین نیروی استنیس در جنوب است.